Coverlocky

Overlocky, šicí stroje - všechny značky na jednom místě

Coverlocky jsou další samostatnou kategorií mezi stroji pro domácí šití. Jedná se o stroje, které mají za úkol zakončit délky rukávů, triček, tepláků a dalších pružných látek. Coverlock vytváří tzv. coverlockový neboli spodem krycí prádlový steh. Tento stroj nemá ořez a opět nedokáže šít jako klasický šicí stroj. Coverlocky pro domácnost vyrábí již méně značek šicích strojů. Coverlocky jsou doporučovány pro již zkušenější domácí švadleny. Většina coverlocků navíc zvládá i tzv. řetízkový steh, který může také sloužit pro zakončení délky.
Na trhu nalezneme i kombinace overlocků a coverlocků. U těchto kombinací je vždy nutné stroj pro vybraný steh „přenastavit“.

Co je coverlock

Coverlock je speciální stroj pro zkracování délek pružných látek. Coverlock vytváří spodem krycí (nazýváme také prádlový nebo coverlockový) steh. Jedná se o dvě vodorovné čáry vytvořené rovným stehem na vrchní straně látky, na spodní straně látky jsou tyto stehy propleteny smyčkami (viz obrázek). Steh lze použít i jako dekorační.

Stejně jako šicí stroj nedokáže nahradit overlock, ani overlock nesplní funkci coverlocku. Technika jde však stále vpřed a dnes je již možné zakoupit kombinace overlocku i coverlocku v jednom. U kombinace je však třeba stroj „přestavět“ pokud chceme šít overlockový a pak coverlockový steh.